Tuote lisätty suosikkeihin
Tuote poistettu suosikeista
Nopeat toimitukset 1-3 arkipäivää
Ilmaiset toimituskulut - kaikkiin yli 59€ tilauksiin
Puhtaat ja laadukkaat hyvinvointituotteet

Ota meihin yhteyttä

Ota yhteyttä ja kerro meille, miten voimme auttaa.

Soita meille

010 338 8700

8,35 snt/puhelu + 16,69 snt/min

Palvelemme teitä

arkipäivisin 9.00 - 16.00

Puhdistamo - Real Foods Oy

Ruokosmetsänkatu 10, 37570 Lempäälä, Finland

Vaikuttajamarkkinointi sosiaalisessa mediassa 

Tutustuthan vaikuttajayhteistyön ohjeistukseemme sekä Kilpailu- ja kuluttajaviraston linjaukseen markkinoinnin tunnistettavuudesta ja vaikuttajayhteistyön merkitsemisestä. Kuluttaja-asiamiehen linjaukset

”Vaikuttajamarkkinoinnilla tarkoitetaan yritysten ja vaikuttajien välistä kaupallista yhteistyötä, jonka tavoitteena on yrityksen tuotteiden myynnin edistäminen tai brändin tunnettuuden kasvattaminen. Kaupallinen yhteistyö voi syntyä esimerkiksi siten, että yritys ja vaikuttaja tekevät sopimuksen yrityksen tuotteita koskevasta sisällöntuotannosta.

Vaikuttajamarkkinoinnin lopputuote voi olla esimerkiksi vaikuttajan julkaisema yritystä tai sen tuotteita käsittelevä video-, audio- tai kuvajulkaisu tai blogikirjoitus. Myös ns. brändilähettiläänä toimimista koskevat samat mainonnan tunnistettavuuden säännöt kuin muutakin vaikuttajamarkkinointia.

Vaikuttajan yritykseltä saama vastike markkinoinnista voi olla rahaa tai rahanarvoinen etu, kuten vaate, lahjakortti tai matka. Vaikka saatu vastike ei olisikaan rahaa, kyse on silti markkinoinnista.

Mainonnan tunnistettavuutta koskee kuluttajansuojalaki. Kuluttajalla on oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa kaupallisesti.”

Kaupallisen yhteistyön merkitseminen

Sekä yrityksen että vaikuttajan velvollisuutena on varmistaa, että vaikuttajamarkkinoinnin kaupallinen tarkoitus käy ilmi, eikä piilomainontaa harjoiteta. Markkinoinnin on erotuttava muusta sisällöstä niin, että kuluttaja tietää, milloin on kyse kaupallisesta vaikuttamisesta.

Kuluttajansuojalain mukaan markkinoinnista on käytävä selkeästi ilmi sen kaupallinen tarkoitus sekä se, kenen lukuun markkinoidaan. Sääntö on sama riippumatta siitä, missä mediassa tai millä tavoin markkinointi on toteutettu.

Ohjeistus Puhdistamon vaikuttajille

  • Merkitsethän kaupallisen yhteistyön heti julkaisun alkuun käyttämällä ilmaisua ”kaupallinen yhteistyö Puhdistamon kanssa” tai ”mainos Puhdistamon kanssa”.
  • Mikäli yhteistyö kattaa sovitusti useamman julkaisun, teethän merkinnän jokaiseen julkaisuun, ei vain ensimmäiseen.

Mikäli olet saanut Puhdistamon tuotteita esimerkiksi vaikuttajatapahtuman yhteydessä

  • Kerrothan tässäkin tapauksessa heti julkaisun alussa, että kyseessä on vaikuttajamarkkinointi esimerkiksi ilmaisulla ”saatu ilmaistuote, Puhdistamo”.
  • On riittävää, että saadusta tuotteesta kerrotaan, kun tuote esiintyy kanavassasi ensimmäistä kertaa tai kun tuote liittyy julkaisuusi olennaisesti (esim. tuotetta käsitellään julkaisussa nimenomaisesti).

Lisää tietoa:

Hanna Heikurainen
Markkinointijohtaja / Marketing Director
hanna.heikurainen@puhdistamo.fi

Hanna Heikkinen
Sisällöntuottaja / Content Producer
hanna.heikkinen@puhdistamo.fi

Siirry Puhdistamon urasivulle alla olevasta linkistä ja tutustu avoinna oleviin työpaikkoihin

Henri Valonen

Toimitusjohtaja /
CEO

henri.valonen@puhdistamo.fi

Hanna Heikurainen

Markkinointijohtaja /
Marketing Director

hanna.heikurainen@puhdistamo.fi

Jukka Uusitalo

Myyntipäällikkö /
Sales manager

jukka.uusitalo@puhdistamo.fi

Jere Laiho

Avainasiakaspäällikkö /
Key Account Manager

045 1798 906
jere.laiho@puhdistamo.fi

Ville Makkonen

Avainasiakaspäällikkö /
Key Account Manager

040 5083 660
ville.makkonen@puhdistamo.fi

Matias Simontaival

Avainasiakaspäällikkö /
Key Account Manager

050 499 1150
matias.simontaival@puhdistamo.fi

Daniel Inkinen

Myyntiedustaja /
Pääkaupunkiseutu ja Itä-Suomi

040 032 5757
daniel.inkinen@puhdistamo.fi

Jasmine Inkinen

Myyntiedustaja /
Etelä-Suomi

044 516 0788
jasmine.inkinen@puhdistamo.fi

Olli Sundström

Menekinedistäjä /
Pirkanmaa

040 556 5277
olli.sundstrom@puhdistamo.fi

Heikki Karivuo

Menekinedistäjä /
Etelä-Suomi

044 3497 377
heikki.karivuo@puhdistamo.fi

Jaakko Majanen

Menekinedistäjä /
Etelä-Suomi

050 4499 406
jaakko.majanen@puhdistamo.fi

Krister Wihinen

Talousjohtaja /
CFO

krister.wihinen@puhdistamo.fi

Martti Tapanila

Business Controller

martti.tapanila@puhdistamo.fi

Riku Calderón

Operatiivinen johtaja /
COO

riku.calderon@puhdistamo.fi

Aki Kannisto

Tuotantojohtaja /
Production Director

aki.kannisto@puhdistamo.fi

Amanda Ruusunen

Tuotantopäällikkö /
Production Manager

amanda.ruusunen@puhdistamo.fi

Viivi Kangas

Development Manager

viivi.kangas@puhdistamo.fi

Krister Ehrlund

Verkkokauppapäällikkö /
E-commerce manager

krister.ehrlund@puhdistamo.fi

Iida Tilvis

Markkinointikoordinaattori /
Marketing Coordinator

040 041 6567‬
iida.tilvis@puhdistamo.fi

Hanna Heikkinen

Sisällöntuottaja /
Content Producer

hanna.heikkinen@puhdistamo.fi

Jelena Vapaavuori

Graafinen suunnittelija /
Graphic designer

jelena.vapaavuori@puhdistamo.fi

Susann Nurmi

Graafinen suunnittelija /
Graphic designer

susann.nurmi@puhdistamo.fi

Pirketta Niskanen

Tuotekehityspäälikkö /
R&D Manager

pirketta.niskanen@puhdistamo.fi

Mari Helander

Aino Lantela

Pia Kokko

Myyntineuvottelija /
Sales negotiator

050 471 3007
pia.kokko@puhdistamo.fi

Laura Tarmo

Asiakaspalvelupäällikkö /
Customer Service Manager

laura.tarmo@puhdistamo.fi

Laura Watia

Asiakaspalvelu /
Customer service

010 338 8700
asiakaspalvelu@puhdistamo.fi

Saara Viik

Asiakaspalvelu /
Customer service

010 338 8700
asiakaspalvelu@puhdistamo.fi

Saara Savunen

Laskentapäällikkö /
Accounting Manager

saara.savunen@puhdistamo.fi

Heidi Vaajanen

Varasto & Lähettämö /
Warehouse & Shipping

heidi.vaajanen@puhdistamo.fi

Jenna Toivainen

Varasto & Lähettämö /
Warehouse & Shipping

jenna.toivainen@puhdistamo.fi

Puhdistamon laskutustiedot

1. Vaihtoehto - Verkkolaskutus
Verkkolaskutustunnus: 003723743464
Verkkolaskutusoperaattori: OpusCapita Solutions Oy
Välittäjätunnus: E204503

2. Vaihtoehto - PDF Sähköpostilasku
Lähetä valmis PDF-lasku sähköpostilla osoitteeseen:
PuhdistamoRealFoodsOy.FI.P.120502-0@docinbound.com

PDF-laskussa tulee olla vastaanottajan osoitetietona:
Puhdistamo - Real Foods Oy (OpusCapita skannauspalvelu)
PL 94492
00063 LASKUNET

3. Vaihtoehto - Paperilaskutus
Käytä paperilaskutusta vain, jos sinulla ei ole mahdollista lähettää verkkolaskua tai PDF Sähköpostilaskua.

Laskussa sekä kirjekuoressa, jossa lasku lähetetään tulee lukea alla olevat osoitetiedot:
Puhdistamo - Real Foods Oy (OpusCapita skannauspalvelu)
PL 94492
00063 LASKUNET

Meidän puolellamme aitaa ruoho on aina vihreämpää.

Seuraa meitä @Puhdistamo